Колко харчим покрай коледните празници?

Колко харчим покрай коледните празници?

christmas article

С наближаването на месец декември, все по-актуална става темата за приготовленията около коледните празници. Ритуалът по подаряването на подаръци с годините се е превърнал в неизменна част от самия празник. Хората, които са престанали да вярват в съществуването на Добрия старец, са изхарчили средно по 420 лв. за да зарадват близките си. Влизайки в ролята на Дядо Коледа, сме готови да отделим до 25% от месечния ни семеен бюджет за подаръци.

Освен за подаръци, голяма част от бюджета си отделяме и за приготовленията около празниците. На пръв поглед коледната украса и трапезата за празниците не изглеждат като голям разход за едно домакинство, но статистиката сочи точно обратното.

Как изглеждат коледните и новогодишни празници в цифри, ще разгледаме в тази статия.

За кого и как е разпределил бюджета си средностатистическият българин през 2024г.?

За подаръци, масово българинът е разпределил бюджета от 420 лв. за 7 човека от най-близкия си кръг (предимно семейство), което прави средно по 60 лева за един подарък. Най-много пари отделяме за детски подаръци – 30% от 420 (125 лв.), а най-малко за бащи – 13% (55 лв.).

Домашният уют е от съществено значение, за да прекараме добре коледните празници и на им се насладим по автентичен начин. Това включва както украсата, така и трапезата на самите празници. Много често в устрема си да вдъхнем коледен дух на нашия дом, стигаме твърде далеч – прекомерна украса, множество декорации и голямо количество „храна за уют“ са само част от разходите, които правим по празниците. Задължителен елемент от коледната украса е елхата. Цените на изкуствените дръвчета варират от 40 до 200 лв., като включим лампичките и играчките за елха сумата може да достигне 250 – 300 лв. Въпреки че това е еднократен разход, тъй като украсата се използва всяка година, много семейства предпочитат да закупят жива елха всяка Коледа. Средствата, които едно средностатистическо семейство изразходва за коледна украса, могат да надхвърлят 400 лв.

Стане ли дума за трапеза, българите обичаме тя да е обилна и да има от всичко по много, без да правим сметка колко храна изяждаме и колко изхвърляме. В стремежа си да спазваме характерните традиции и да имаме богат асортимент от ястия, често забравяме за вкусовите предпочитания на нашите близки и роднини, което води презапасяване с храна, която се разваля лесно, а не се яде и я изхвърляме. Не са малък брой домакинствата, които нямат време и желание да готвят и поръчват ястия за празничната трапеза, които оскъпяват разхода за храна. Средно разходите за празничната софра варират между 180 и 300 лв. на домакинство.

С приключването на постите, освен наваксването на глада за месо, се отдаваме и на утоляване на жаждата ни за алкохол. Статистиката показва, че за алкохол и напитки в новогодишната нощ сме готови да се разделим с над 100 лв.

Как пазарувахме през 2023г.?

Логично онлайн търговците имаха натоварени последни месеци на предходната година, но успяха ли да спечелят доверието на българина цялостно, или доброто старо обикаляне по моловете и магазините отново бе по-предпочитания вариант при избор на коледни подаръци? Статистиката сочи, че по-малка част от хората са предпочели да изживеят еуфоричната обстановка от коледния шопинг на място по магазините, като голям фактор за това се оказва липсата на време. За сметка на това, годината за онлайн магазините е била много успешна, а ръстът в онлайн покупките се покачва прогресивно всяка година, като пикът му бе през 2020 заради строгата пандемична обстановка в световен мащаб.

Говорейки за коледната трапеза, все още предпочитаме да приготвим храната в домашни условия. Въпреки популяризирането на доставките за храна и храната за вкъщи, този тип услуга още не е намерила изцяло път към масата по празниците, макар поръчките за празнична вечеря с готова храна да се увеличават ежегодно.

Кои бяха най търсените подаръци за Коледа 2023г.?

Изненадата за изминалата година бе битовата електроника, която успя да измести досегашния дългогодишен първенец – облеклото. Бронзът отиде при обувките, а почитното четвърто място за смартфоните и техните аксесоари. По назад в класацията останаха книгите, козметиката, бижутата и играчките.

christmas-expenses

Полезни съвети как да спестим пари по време на коледните и Новогодишни празници

И все пак, за да не останем на червено януари месец, сме подготвили няколко полезни съвета как да прекараме празниците добре, без да харчим четирицифрени суми.

1. Направете подаръците си ръчно – все пак идеята е в подаръка да са вложени мисъл и старание, а скъпият подарък не дава гаранция, че ще бъде харесан. Ръчно изработения подарък винаги е мил спомен и се цени много повече от безполезни скъпи вещи.

2. Направете си сами коледната украса – това е едно чудесно забавление за цялото семейство, най-вече за децата. Можете да направите гирлянди и снежинки от хартия, да боядисате шишарки и още куп красиви орнаменти само трябва да развихрите въображението си.

3. Редуцирайте броят на хората, на които ще подарявате подаръци – подаръците не са единственият начин да засвидетелстваме любов и уважение към наш близък. Добра практика е да подарим подарък само на най-близките си, а останалите роднини и приятели да поздравим сърдечно.

4. Пазарувайте изгодно – в празничния период по-голяма част от търговците правят големи намаления на своя асортимент с цел генериране на повече продажби, затова не купувайте импулсивно – първо сравнете цената на даден продукт при останалите търговци и тогава направете покупката.

5. Намалете новогодишния „боеприпас“ – последни проучвания на „Югозападния университет” сочат, че новата година ще настъпи и без заря (в кръга на шегата). Всяка година даваме крупни суми за заря и друга пиротехника, без да си даваме сметка колко е вредна тя за природата и как влияе на животните и хората с увреждания.

6. Не претрупвайте масата – за трапезата покрай празниците, първо се допитайте за вкусовите предпочитания на вашите близки и осигурете само храна, която сте сигурни, че ще бъде изядена. Заложете на по-обикновени традиционни ястия и не се изхвърляйте със скъпи гурме деликатеси. Пригответе си храната у дома, вместо да поръчвате или да ходите по скъпи ресторанти, може да помолите всеки един от гостите да приготви нещо и така да си споделите разходите.

7. Спестете от курортни пътешествия – като че ли всяка година хотелиерите в страната провеждат състезание за най-абсурдно скъпа оферта на вечер. Удачен вариант е вместо да инвестирате сериозна сума за нощувка в някой луксозен хотел в даден курорт, да отидете на гости на ваши близки.

8. Останете трезвени по Нова година – със сигурност тази идея може да ви звучи абсурдна, но проучвания сочат, че може да си прекарате страхотно в новогодишната нощ и без да консумирате огромни количества алкохол. Приятните разговори с близки и роднини са също толкова сладки, колкото и наздравиците.

Какво да правим, ако нямаме заделени пари да посрещнем празниците?

Много често в стремежа си да зарадваме близките си хора действаме импулсивно при избора на подаръци без да мислим за собствения си бюджет. Неправилното разпределение на собствените финанси принуждава хората да прибегнат до теглене на кредит.

По този повод ще ви разкажем историята на Михаил. Той е на 34 години и работи в кол център. Има жена и 2 малки деца. Месечната му заплата е 2000 лв. Доходите на семейството покриват месечните разходи, но почти не им остават средства за спестяване. Като част от празничните приготовления за подаръци за семейство и близки Михаил отделя 500 лв., за фойерверки и украса дава 300 лв., за алкохол – 100 лв., за обилна трапеза около празниците – 300 лв. Общо само разходите за празниците до тук са в размер на 1200 лв., което е 60% от бюджета му за месеца. Понеже Михаил няма навика да заделя пари и всяка година разходът за коледните празници го „изненадва“, ето защо той решава да изтегли кредит. Няма време да се разправя с банки и решава да прибегне до фирма за бърз кредит. Получава необходимите 1200 лв. при 40% годишна лихва и цяла година изплаща радостта и еуфорията по коледните празници като реално връща с още 500 лв. отгоре.

В началото на месец декември започват шарените реклами на красиви, но твърде скъпи играчки, които децата да си поръчат на Добрия старец. По-големите деца пък обикновено си пожелават за подарък техника – телефони, таблети, плейстейшъни и пр. Огромна е мъката за един родител, ако не може да зарадва детето си с мечтания подарък от писмото до Дядо Коледа. Ето защо някои родители теглят кредит, за да могат да удовлетворят желанията на децата си и да им създадат повод за радост.

Много хора пък прибягват до кредит януари, когато са изхарчили солидна сума покрай празниците и нямат средства да покрият разходите за комунални услуги, тъй като сметките за ток и парно не са никак малки през зимните месеци.

В крайна сметка не са малко хората, които теглят няколко на брой бързи кредита в периода ноември – януари. Едно разумно решение е всички тези кредити да се обединят в един кредит срещу ипотека, с по-ниски лихвени нива. По този начин длъжникът не само ще управлява по-лесно плащането, но и ще намали значително вноските си. Ако и вие имате няколко на брой кредита, не се колебайте да поискате оферта за обединяване. Нашите консултанти ще направят безплатна оценка на имота и ще ви предложат най-изгодните условия.

 

ИЗПРАТИ ЗАПИТВАНЕ