Въведение
В съвременното общество с нарастваща инфлация и нестабилна икономическа обстановка, много домакинства в България се сблъскват с предизвикателства във финансовото си управление. Непредвидени разходи, високи лихви от бързи кредити и покачващи се цени на стоки и услуги създават дългови бариери пред мнозина. В тази статия ще проучим проблема с бързите кредити, ще разгледаме стратегии за излизане от порочния кръг на задлъжнялостта и ще предложим възможности за рефинансиране на кредити като решение на проблема.Какво представляват бързите кредити?
Бързите кредити се представят като лесно достъпно решение за финансови затруднения, особено в ситуация на спешна нуждa от пари. Много хора предпочитат тяхната бързина, леснодостъпност и занижените им критерии за отпускане пред по-традиционните заеми от банките. Тази леснодостъпност, обаче има своята цена – тези кредити често са асоциирани с високи лихви, допълнителни такси и кратки срокове за погасяване. Бързият кредит или така нареченият кредит до заплата е предназначен да помогне при появяване на неочаквани разходи, но е важно да бъде погасен веднага на следващия месец. Потребителите, които не успяват да изплатят задълженията си своевременно, често прибягват към втори кредит, с който да погасят предходния, след това теглят трети и т.н. и по този начин неусетно попадат в порочен кръг от задлъжнялост, който е трудно да се прекъсне.За какво да използваме бързите кредити?
Бързите кредити са подходящи да финансират неочаквани разходи, като например заплащане на глоби, зъболекарски услуги или ремонт на автомобил. Според данни на национално проучване проведено наскоро, една четвърт от хората, които теглят бърз кредит, го правят, за да погасят друг свой заем. 27% вземат бързи кредити, за да посрещнат ежемесечните си разходи за храна, наем и комунални услуги, 16% се нуждаят от бърз кредит поради здравословни проблеми, а 4% – заради хазарт. Също така, покрай празниците хората доста често действат импулсивно и прибягват към бързите кредити, за да зарадват близките си със скъпи подаръци. Не малък процент от потребителите (21%) теглят бърз кредит, за да отидат на почивка. Ремонтите и покупката на техника са също чести причини за прибягване към бърз кредит. Данните сочат, че близо една четвърт от българите използва бързи кредити.Малко повече от една трета от тези кредити са със срок на погасяване от 6 месеца до 1 година, 10% – със срок повече от година и едва 5% от потребителите теглят бърз кредит, който да погасят до 1 месец или до заплата.
Капанът, в който повечето хора попадат, е че щом не могат със собствени средства да погасят кредита си, изтеглят друг кредит, после още един, и още един…Това е един порочен кръг, от който много трудно може да се намери изход. Проблемът се задълбочава, когато длъжниците изпадат в затруднение да изплащат читирицифрената месечна вноска и започват да получават обаждания и заплахи от колекторски фирми, което е огромен стрес. Те не могат да мислят адекватно и не виждат изход от ситуацията, освен да затънат още повече в дългове.